Šā gada 26. novembrī Baltijas Starptautiskajā akadēmijā tika svinīgi atklāta Nikolaja Rēriha 140. gadadienai veltīta jubilejas izstāde "Dižais Himalaju Gars". Ekspozīciju veido mākslinieka gleznu reprodukcijas no dažādiem viņa dzīves posmiem un tādējādi ataino viņa daiļrades galvenos motīvus. Gleznu sērija "Himalaji" tiek uzskatīta par vienu no svarīgākajām viņa tēlotājmākslas filozofijā, ne velti viņš majestātiskos Himalajus ir nosaucis par Gara Dārgumu Glabātuvi. Un, kā rakstīja viņa dēls Jurijs, Nikolajs Rērihs "vārda tiešā nozīmē dzīvo saskaņā ar kalnu garu", līdzīgi kā senie ķīniešu ainavisti filozofisku ideju apvienoja  ar dabas tēlojumu.

 

Izstādi atklāja SRC Latvijas nodaļas priekšsēdētāja Marianna Ozoliņa un klātesošos uzrunāja arī Baltijas Starptautiskās akadēmijas valdes loceklis Valērijs Ņikiforovs, kurš atzīmēja, ka N.Rēriha gleznas ir optimistiski urdošas, filozofiski viedas, un pati izstāde raisa interesi par nezināmo, tieksmi vairāk uzzināt par mākslinieku, saprast viņa gleznu apslēpto jēgu. V.Ņikiforovs izteica sirsnīgu pateicību SRC Latvijas nodaļas priekšsēdētājai, nodaļas biedriem un radošajai grupai, kura iemiesoja izstādi Akadēmijā, iedvesmojot studentus intelektuāli attīstīties un krāt gudrību.

 

Krievijas Federācijas vēstniecības  Latvijā padomnieks Oļegs Harlašins, būdams Dienvidaustrumāzijas speciālists, vēl studiju gados ir klausījies L.Šapošņikovas lekcijas, tāpēc filozofa un mākslinieka Nikolaja Rēriha vārds viņam ir pazīstams jau sen. Pēc viņa domām, nozīmīgi ir tas, ka Latvija Rērihu ģimenes dzīvē ir atstājusi dziļas pēdas. Oļegs Harlašins uzsvēra, ka Akadēmijas studentu kultūras attīstībai gan Rērihu Zāle, gan šī izstāde ir ļoti svarīga. Atsauksmju grāmatā viņš ierakstīja: "Man kā orientālistam vienmēr ir patīkami sastapt interesi par Rērihu daiļrades un filozofisko mantojumu, jo viņu vārdi no Austrumiem nav nošķirami. Vēlu turpmākus panākumus šīs ģimenes daiļrades varonīgajiem propagandētājiem, kuri saglabā Rērihu "pēdas Latvijā"".

 

Akadēmijas docente Irina Markina atzīmēja, ka izstādes mēdz būt dažādas. Arī tādas, kuras mudina domāt. Tāda ir arī šī izstāde: sakrīt divas jubilejas Razoņežas Sergijam — 700 un Nikolajam Rēriham — 140. Saskaras divas kultūras, divas diženas tradīcijas. Vienas pamatā ir īpaša mūku garīgā prakse, kura pauž to, ka cilvēks spēj pats sevi celt Gaismā. Šāda izstāde ir īpaši svarīga tāpēc, ka tajā saskaras divas pasaules kultūras.

 

Noslēguma Marianna Ozoliņa pateicās Baltijas Starptautiskās akadēmijas vadībai par iespēju strādāt šīs mācību iestādes ēkā, par izpratni un sadarbību, organizējot kopīgus jauniešu kultūras un tikumiskās audzināšanas projektus. Vienā no mācību auditorijām ir iekārtota Rērihu Zāle, kurā pie sienām ir izvietoti visu Rērihu ģimenes locekļu portreti, Nikolaja un Svjatoslava Rērihu gleznu reprodukcijas, kā arī izvietoti stendi ar tematiskiem materiāliem. Studenti ikdienā var iepazīties ar Rērihu ģimenes daiļradi un darbību, kurai pasaules kultūrā  ir unikāla nozīme.

 

Starptautiskas mācību iestādes sienās šī Dižā Meistara jubilejas gadam veltītā mākslas izstāde ir īpaši nozīmīga, jo viņa gleznās ir ietverts īpašs Noslēpums, kurš jebkurā laikmetā sargā no ļaunuma un pagrimuma gan dzīvē, gan dvēselē.