N.Rēriha ielas svētki Rīgā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šā gada 26. maijā Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa rīkoja tradicionālos ikgadējos Nikolaja Rēriha ielas svētkus Rīgā. Šogad svētki notika P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja zālē,  un tie tika atzīmēti ar Humānās pedagoģijas manifesta prezentāciju.

Pasākumu ievadīja Frederika Šopēna "Noktirne" Jāzepa Mediņa mūzikas skolas koncertmeistares Jevgēņijas Dinko izpildījumā.

Svētkus atklāja SRC Latvijas nodaļas priekšsēdētāja Marianna Ozoliņa, kura savā uzrunā klātesošajiem atgādināja to, kā radās Nikolaja Rēriha ielas svētku tradīcija. Šī ideja piederēja Krievijas Federācijas vēstniekam Latvijā Aleksandram Udaļcovam, kurš 2000. gada 5. maijā  piedalījās svinīgajos ielas atklāšanas svētkos. Tieši toreiz, sveicot rīdziniekus ar šo pilsētas kultūras dzīvē tik nozīmīgo notikumu, viņš ar pateicību atzīmēja SRC Latvijas nodaļas biedru pašaizliedzīgos pūliņus un milzīgo darbu, kas tika veikts, lai Rīgā viena no ielām tiktu nosaukta dižā mākslinieka, zinātnieka, ceļotāja, planētas mēroga Kultūras darbinieka Nikolaja Rēriha vārdā. Vēstnieks ierosināja šo vēsturisko faktu ik gadu svinīgi atzīmēt maijā.

Turklāt šiem svētkiem būtu jākļūst par Kopējā Labuma un Kultūras vārdā gūto panākumu atspoguļotājiem. Kopš tā laika Nikolaja Rēriha iela ik gadu saņem gara dāvanas — to cilvēku jaunrades ziņojumus, kuri saskaņā ar izcilā mākslinieka novēlējumu darbojas Kultūras telpā.

Šoreiz Nikolaja Rēriha ielas svētkos notika Humānās pedagoģijas manifesta prezentācija. Tas ir dokuments, kas apliecina jaunu parādību mūsu planētas kultūras telpā, un ir dažādu valstu pedagogu sadarbības rezultāts Krievijas Izglītības akadēmijas akadēmiķa Šalvas Amonašvili vadībā.

Nikolaja Rēriha ielas svētku viesi šogad bija Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs un Latvijas Republikas Saeimas deputāts Igors Pimenovs. Svētkos piedalījās arī SRC Latvijas nodaļas Daugavpils grupa.

Humānās pedagoģijas manifestu prezentēja SRC Latvijas nodaļas valdes loceklis un Latvijas Humānās pedagoģijas asociācijas valdes loceklis Dainis Ozols. Viņš pastāstīja par darbu Bušetijā (Gruzijā) 2011. gada 15.-17. jūnijā, kur tika pabeigts un pieņemts Humānās pedagoģijas manifests, kā arī par to augsti garīgo un radošo atmosfēru, kāda valdīja Manifesta apspriešanas un parakstīšanas laikā. Šā notikuma nozīmību, skaistumu un unikālo dabu apliecināja viņa demonstrētās fotogrāfijas.

Dainis īsumā pastāstīja, kas ir humānā pedagoģija, kādi ir tās mērķi un uzdevumi, kā arī to, kādas ir humānās pedagoģijas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālo autoritāro pedagoģiju. Viņš pauda nelokāmu pārliecību par humānās pedagoģijas milzīgo evolucionāro lomu nākotnē jaunās paaudzes audzināšanā, kas ir vitāli nepieciešams cilvēces garīgajai atdzimšanai.

Svētku noslēgumā skanēja Žila Masnē "Apcere" Jevgēņijas Dinko izpildījumā.

u