No šā gada 11. decembra līdz 13. decembrim Ņūdeli, Indijā, notika starptautisks seminārs „Nikolajs Rērihs – viņa mantojums un meklējumi” un izstāde „Miera Karogs. Rēriha Pakts”. Šos pasākumus organizēja Trešo pasaules valstu pētniecības akadēmija Džamia Milia Islamija (Ņūdeli, Indija) un Lalit Kalas akadēmija (Ņūdeli, Indija) sadarbībā ar Starptautisko Rēriha memoriālo trestu.

 

 

Šajā seminārā piedalījās un ar referātu „Rērihs un Latvija” uzstājās arī Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļas priekšsēdētāja Marianna Ozoliņa.

 

Semināra organizēšanas mērķis bija rast jaunas pieejas izcilā krievu gleznotāja Nikolaja Rēriha, kurš daļu savas dzīves pavadīja Indijā, daiļrades un bagātā mantojuma pētniecībā.

 

Par Nikolaja Rēriha dzīvi un daiļradi sprieda dažādu tautu un garīgo kultūru pārstāvji.

 

 

Ar referātu „Centrālāzijas ekspedīcijas vēstnesis: Pirmais izglītota eiropieša ceļojums uz Tibetu” uzstājās Starptautiskā Rērihu centra prezidents, Krievijas Dabaszinātņu akadēmijas S.Vavilova Dabaszinātņu un tehnikas vēstures institūta direktors Aleksejs Postņikovs.

 Starptautiskā Rērihu centra Bulgārijas nodaļas priekšsēdētāja Marga Kucarova savu uzstāšanos veltīja Rēriha Paktam. Par Himalaju pētniecības institūtu „Urusvati” runāja Kosmiskās domāšanas problēmu apvienotā zinātniskā centra padomes loceklis Mihails Čirjatjevs.

 

 

 

Zinātnieks no Mongolijas, Starptautiskās Mongolijas pētījumu akadēmijas direktora vietnieks Išdori Cogt-Očira nolasīja referātu „Rērihs un Mongolija”. Savukārt Starptautiskā Rēriha memoriālā tresta izpilddirektore Alena Adamkova (Nagāra, Indija) stāstīja par Rēriha dzīvi Kulu.

 

Starptautiskās Indijas kultūras akadēmijas direktors Lokešs Čandra dalījās pārdomās par misticismu Rēriha daiļradē, bet Lama Taši Paljera savam referātam bija izraudzījis tematu „Šambalas meklējumi”.

 

N.Rēriha daiļradei savu uzstāšanos bija veltījis V.Kozars no Ukrainas un B.Gosvami no Indijas, zinātnes un kultūras jautājumus aplūkoja Krievijas Dabaszinātņu akadēmijas viceprezidents G.Fursejs.

 

Šis starptautiskais seminārs apliecināja dažādu kultūru radošas sadarbības iespējas, par kuru iedvesmotāju var kļūt Nikolaja Rēriha mākslinieciskais un garīgais mantojums.

 

 

 

×Atpakaļ