PRESES RELĪZE

 

 

27. septembrī plkst. 15.00 Baltijas Starptautiskajā akadēmijā (BSA) tiks atklāta Rēriha zāle.

Šis notikums aizsāk jaunu posmu BSA un Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļas sadarbībā.

Zāle, kurā ikdienā notiek BSA mācību programmu lekcijas studentiem, ir noformēta ar Nikolaja un Svjatoslava Rērihu gleznu reprodukcijām, kā arī visu slavenās ģimenes locekļu – Nikolaja, Helēnas, Jurija un Svjatoslava – fotogrāfijām. Pēc zāles atklāšanas tā tiks papildināta arī ar citiem materiāliem, kuros būs atspoguļota Rērihu zinātniskā darbība.

Zāli iekārtojusi Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa, kura kopā ar BSA studentiem un pasniedzējiem jau ir īstenojusi vairākus projektus kultūras jomā. Kā zināms, šī augstskola gatavo arī speciālistus kulturoloģijas jomā. Tagad studentiem radīsies papildu iespēja iegūt padziļinātas zināšanas par Rērihu daiļradi, viņu sabiedrisko un zinātnisko darbību.

Nikolajs un Helēna Rērihi, kā arī viņu dēli ir snieguši lielu ieguldījumu kultūras aizsardzības starptautisko mehānismu izstrādē, Austrumu vēstures un kultūras mantojuma izpētē, pasaules izpratnes bagātināšanā ar kosmiskās realitātes filozofiju. Rēriha Pakts ir pirmais līgums par mākslas un zinātnes iestāžu un vēstures pieminekļu aizsardzību, kas kļuva par pamatu starptautiskajām tiesībām kultūras aizsardzības jomā. 1935. gada 15. aprīlī Vašingtonā Rēriha Paktu parakstīja 21 Amerikas valsts, un tagad šī diena daudzviet pasaulē tiek atzīmēta kā Kultūras Diena. Rērihu ģimene sarežģītajos vēsturiskajos apstākļos sagatavoja un īstenoja lielāko XX gadsimta ekspedīciju – Centrālāzijas ekspedīciju –, kuras rezultātus mūsdienu zinātnes skolas vēl nav izpētījušas un apzinājušas.

Visu savu mūžu šīs ģimenes locekļi, kuri bija apveltīti ar neparasti augstu garīgo un jaunrades potenciālu, dibināja kultūras un zinātnes iestādes un cilvēcei nesavtīgi dāvāja savu atstāto mantojumu – zinātniskos, filozofiskos un mākslas darbus. Daudziem cilvēkiem dažādās pasaules valstīs viņu dzīve kļuva par varonības un bezkompromisa kalpošanas paraugu cilvēces evolūcijas virzībai.

Rērihu dzīve un darbība bija cieši saistīta arī ar Latviju. Šā fakta piemiņai viena no Rīgas ielām ir nosaukta Nikolaja Rēriha vārdā, un katru gadu maijā Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa tajā rīko svētkus, kuros aicina piedalīties māksliniekus, dzejniekus, skolotājus un mūziķus – cilvēkus, kuri izprot kultūras nozīmi un ir gatavi tai nesavtīgi kalpot.

Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā atrodas viena no lielākajām Nikolaja Rēriha gleznu kolekcijām, kas izveidojās no mākslinieka dāvinājuma Latvijas Rēriha biedrībai, kuras locekļi veica aktīvu izglītības darbu, izplatot kosmiskās realitātes filozofijas idejas. Miera Karogs – Rēriha Pakta simbols – ne reizi vien ir plīvojis virs mūsu valsts lielākajām kultūras iestādēm.

Rēriha zāles atklāšana BSA ir ne tikai atzinības apliecinājums šai ģimenei, ar to šajā augstskolā sāksies Rērihu mantojuma tuvāka iepazīšana un dziļāka izpēte. Tematiskas lekcijas, dokumentālo filmu skates un grāmatu prezentācijas veidos kopīgā darba programmu, kas tuvākajā laikā tiks īstenota Rēriha zālē.

BSA jau ir pozitīva pieredze tematisku zāļu iekārtošanā, kurās savākti materiāli par ievērojamiem kultūras darbiniekiem. Tas, ka šajā darbā piedalās kultūras bagātību saglabāšanā ieinteresētā sabiedrības daļa, vairo augstskolas labo slavu un piesaista tai cilvēkus, kurus vieno radoša darba degsme.

 

Rērihu zāles adrese: Rīgā, Lomonosova ielā 1/4, 316. auditorija.

 

Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa