No Rīgas domes uz skolu

 

 2011. gada 8. aprīlī Rīgas 95. vidusskolā tika atklāta Rēriha pakta 75. gadadienai veltīta izstāde, kura, kā atzīmēja skolas direktors S.Verhovskis, „nāk tieši no Rīgas domes, kur tā tika eksponēta veselu mēnesi, un tagad tā ir kļuvusi par skolas 20 gadu jubilejas svinību rotu”.

 

 

Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļas izveidoto izstādi svinīgi ieskandēja sākumskolas klašu skolēnu kora priekšnesums latviešu un krievu valodā.

Atklājot izstādi, SRC Latvijas nodaļas priekšsēdētājas vietniece N.Sliņko atgādināja, ka šogad aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta divu izcilu notikumu gadadiena – aprit 50 gadi, kopš cilvēks veica pirmo kosmisko lidojumu, un aprīlī tiek atzīmēta arī 1935. gadā Vašingtonā parakstītās pirmās starptautiskās vienošanās kultūras aizsardzības jomā jeb Rēriha pakta gadadiena. Bērniem bija interesanti uzzināt, ka pasaulē pirmais kosmonauts Jurijs Gagarins, ieraudzījis planētu no kosmosa kuģa orbītas, kosmisko skaistumu sajūsmā salīdzināja ar unikālā „kalnu dziesminieka” Nikolaja Rēriha gleznu krāsām.

Izstāde atspoguļo to, cik aktuāls mūsdienās ir Rēriha pakts – pirmā starptautiskā vienošanās kultūras aizsardzības jomā –, kuras iniciators un organizators bija izcilais 20. gadsimta krievu mākslinieks, domātājs, rakstnieks, ceļotājs un ievērojamais sabiedriskais darbinieks Nikolajs Rērihs. Pateicoties N.Rēriha ciešajām saiknēm ar Latviju, gan tāpēc, ka viņa senči ir dzīvojuši Latvijā, gan ciešās sadarbības dēļ ar pirmskara Latvijas Rēriha biedrību, Valsts Nacionālajam mākslas muzejam ir brīnišķīga pasaules glezniecības dārgumu – Nikolaja un Svjatoslava Rērihu gleznu – kolekcija.

Nikolaja Rēriha vārds ir piešķirts Rīgas ielai, kuras 10. gadadiena svinīgi tika atzīmēta pagājušajā gadā tradicionālajos ikgadējos šās ielas svētkos Šo ielu rotā granīta plāksne ar Rēriha pakta simbolu – Miera Karogu, kas ir Kultūras aizsardzības zīme.

Izstādes atklāšanas noslēgumā skanēja Haidna skaistā mūzika SRC Latvijas nodaļas pārstāves Jevgēņijas Dinko izpildījumā.

Izstāde skolā būs apskatāma līdz š.g. 26. aprīlim.

 

 

Izstādes organizatori – SRC Latvijas nodaļas un Dzīvās Ētikas draugu kluba pārstāvji:
(no kreisās) S.Poļakova, A.Kirikeša, N.Sliņko, J.Golovkins, J.Dinko